{"title":"20L Kegs Kegs of Beer","description":"","products":[{"product_id":"keggedbeverage-hop-stomper-20l","title":"Keg of Beer Stomping Ground Hop Stomper IPA 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=TAREQIF]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=AI1Q9LD],#html-body [data-pb-style=RH3KSQ0],#html-body [data-pb-style=TDFLY7M]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=A5HPKUM],#html-body [data-pb-style=KCCOHJD],#html-body [data-pb-style=WKVJ7WR],#html-body [data-pb-style=YRKG6SR]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=WKVJ7WR],#html-body [data-pb-style=YRKG6SR]{width:50%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"TAREQIF\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003ePINEAPPLE - CITRUS - PINE\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eStyle: India Pale Ale (IPA)\u003cbr\u003eABV: 6%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eA nod to the tradition of stomping hops into bales, this American-style IPA has bright citrus aromas and a boldly bitter finish.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$224.95 for 20L, that's only $11.25 per litre or $5 per pint!!!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"AI1Q9LD\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp id=\"SON0VDH\"\u003e\u003cstrong\u003eLOCAL PICK UP ONLY FROM OUR COOL ROOM\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e48 SMITH ROAD\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eSPRINGVALE, VIC 3171\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e03 9089 0122\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"TDFLY7M\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp id=\"QTLWHWR\"\u003e\u003cstrong\u003ePRICE BREAKDOWN\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$224,95 for 20L =\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$11.25 per L vs $28 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$5.30 per Pint (470ml) vs $16 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$3.20 per Pot (285ml) vs $8 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"RH3KSQ0\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"KCCOHJD\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGetting to know the brewery:\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformation courtesy of Stomping Ground \u003ca href=\"https:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground\" tabindex=\"0\"\u003ehttps:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground\u003c\/a\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"A5HPKUM\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"full-height\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"YRKG6SR\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eOUR STORY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"description\"\u003e\n\u003cp\u003eTo put it simply, we’re a neighbourhood brewery bringing people together over a great beer. A century ago Collingwood was the epicentre of Australian brewing and in 2016, we set out to bring independent brewing back to its original stomping ground. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe believe that beer should be for all walks and brew an award winning range to suit all tastes, from laid-back drinkers to the adventurous. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eFounded in 2016 by Steve Jeffares, Guy Greenstone and Justin Joiner, after establishing the craft beer temples The Local Taphouse in St Kilda and Darlinghurst, the iconic GABS Festival and the GABS Hottest 100, Stomping Ground has grown into Australia’s Champion Large Independent Brewery with three beer halls and a crew of 100+.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"full-height\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"WKVJ7WR\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBREWERY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"description\"\u003e\n\u003cp\u003eHeaded up by Ashur Hall, the one you’ll see kicking about in short shorts and gumboots, our brew crew bubble up hundreds of beers a year. From our well loved year ‘round range, to the traditional, or more left field styles you’ll see on our Beer Hall taps, created for festivals or to support a cause close to our hearts. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe team are always trying new things, taste testing (there’s A LOT of taste testing) and improving, to deliver interesting styles, top quality and simply smashable beers all year ‘round. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eIf you park up at our Collingwood, Moorabbin or Melbourne Airport Beer Hall, check out the action and watch our mates do their thing.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Keg King","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999071076451,"sku":"BEER003","price":275.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/king_keg_a_type_beer_sg_hop_stomper_v3_1.png?v=1770890682"},{"product_id":"keggedbeverage-gipp-st-20l","title":"Beer Keg Stomping Ground Gipp St Pale Ale 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=YYANWNQ]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=D2NV1GD],#html-body [data-pb-style=E34IUPM],#html-body [data-pb-style=QDGO0FU]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=JX73TPL],#html-body [data-pb-style=KKM3FL6],#html-body [data-pb-style=PYCFJ3X],#html-body [data-pb-style=QFAYSKA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=KKM3FL6],#html-body [data-pb-style=PYCFJ3X]{width:50%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv aria-hidden=\"\" role=\"\" data-role=\"\" id=\"\" aria-labelledby=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\n\u003cdiv class=\"\" value=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003e\u003cstrong\u003eORANGE - PINE - GRAPEFRUIT\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003e\u003cstrong\u003eStyle: \u003c\/strong\u003eAmerican-style Pale Ale \u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003e\u003cstrong\u003eABV: \u003c\/strong\u003e5.2%\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003eCheers to the street we call home! This multi award winner bursts with citrus, tropical and American hop character.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$214.95 for 20L, that's only $10.75 per litre or $5 per pint!!!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp id=\"\"\u003e\u003cstrong\u003eLOCAL PICK UP ONLY FROM OUR COOL ROOM\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e48 SMITH ROAD\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eSPRINGVALE, VIC 3171\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e03 9089 0122\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp id=\"\"\u003e\u003cstrong\u003ePRICE BREAKDOWN\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$214.95 for 20L =\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$10.75 per L vs $26 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$5.05 per Pint (470ml) vs $14 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$3.05 per Pot (285ml) vs $7 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGetting to know the brewery:\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformation courtesy of Stomping Ground \u003ca href=\"https:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground\u0026amp;nbsp;\"\u003ehttps:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground \u003c\/a\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-grid-size=\"\" data-content-type=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-background-images=\"\" data-appearance=\"\" data-content-type=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eOUR STORY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eTo put it simply, we’re a neighbourhood brewery bringing people together over a great beer. A century ago Collingwood was the epicentre of Australian brewing and in 2016, we set out to bring independent brewing back to its original stomping ground. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe believe that beer should be for all walks and brew an award winning range to suit all tastes, from laid-back drinkers to the adventurous. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eFounded in 2016 by Steve Jeffares, Guy Greenstone and Justin Joiner, after establishing the craft beer temples The Local Taphouse in St Kilda and Darlinghurst, the iconic GABS Festival and the GABS Hottest 100, Stomping Ground has grown into Australia’s Champion Large Independent Brewery with three beer halls and a crew of 100+.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-background-images=\"\" data-appearance=\"\" data-content-type=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-appearance=\"\" default=\"\" data-content-type=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eBREWERY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eHeaded up by Ashur Hall, the one you’ll see kicking about in short shorts and gumboots, our brew crew bubble up hundreds of beers a year. From our well loved year ‘round range, to the traditional, or more left field styles you’ll see on our Beer Hall taps, created for festivals or to support a cause close to our hearts. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe team are always trying new things, taste testing (there’s A LOT of taste testing) and improving, to deliver interesting styles, top quality and simply smashable beers all year ‘round. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eIf you park up at our Collingwood, Moorabbin or Melbourne Airport Beer Hall, check out the action and watch our mates do their thing.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Keg King","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999072419939,"sku":"BEER004","price":219.95,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/king_keg_a_type_website_gipp_st_1.png?v=1770890775"},{"product_id":"keggedbeverage-big-sky","title":"Beer Keg Stomping Ground Big Sky Hazy Pale Ale 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=PVFYO2L]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=IUR8YQQ],#html-body [data-pb-style=PAG83EC],#html-body [data-pb-style=UDA8WRD]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=ARHR4F4],#html-body [data-pb-style=KETFV22],#html-body [data-pb-style=NMHAAEW],#html-body [data-pb-style=TAP2MGS]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=ARHR4F4],#html-body [data-pb-style=NMHAAEW]{width:50%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-pb-style=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\" data-element=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003e\u003cspan\u003eTROPICAL - HAZY - CITRUS\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp data-mce-fragment=\"\" class=\"\"\u003e\u003cspan data-mce-fragment=\"\"\u003eStyle:\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003c\/span\u003e\u003cspan\u003eHazy Pale Ale\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp data-mce-fragment=\"\" class=\"\"\u003e\u003cspan data-mce-fragment=\"\"\u003eABV:\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003c\/span\u003e4.3%\u003c\/p\u003e\n\u003cp class=\"\"\u003e\u003cspan\u003eInspired by golden skies and hazy horizons, this award winner has bright, tropical fruit flavours, light bitterness and a refreshingly dry finish.\u003c\/span\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$219.95 for 20L, that's only $11 per litre or $5.20 per pint!!!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp id=\"\"\u003e\u003cstrong\u003eLOCAL PICK UP ONLY FROM OUR COOL ROOM\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e48 SMITH ROAD\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eSPRINGVALE, VIC 3171\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e03 9089 0122\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp id=\"\"\u003e\u003cstrong\u003ePRICE BREAKDOWN\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$219.95 for 20L =\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$11 per L vs $26 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$5.20 per Pint (470ml) vs $14 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e$3.10 per Pot (285ml) vs $7 at the brewery\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\u003chr data-pb-style=\"\" data-element=\"\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-pb-style=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\" data-element=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGetting to know the brewery:\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformation courtesy of Stomping Ground \u003ca tabindex=\"\" href=\"https:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground\u0026amp;nbsp;\"\u003ehttps:\/\/www.stompingground.beer\/pages\/stomping-ground\u003c\/a\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-video-play-only-visible=\"\" data-video-loop=\"\" data-video-lazy-load=\"\" data-video-fallback-src=\"\" data-pb-style=\"\" data-parallax-speed=\"\" data-enable-parallax=\"\" data-element=\"\" data-background-type=\"\" data-background-images=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-grid-size=\"\" data-element=\"\" data-content-type=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-background-images=\"\" data-appearance=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eOUR STORY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eTo put it simply, we’re a neighbourhood brewery bringing people together over a great beer. A century ago Collingwood was the epicentre of Australian brewing and in 2016, we set out to bring independent brewing back to its original stomping ground. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe believe that beer should be for all walks and brew an award winning range to suit all tastes, from laid-back drinkers to the adventurous. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eFounded in 2016 by Steve Jeffares, Guy Greenstone and Justin Joiner, after establishing the craft beer temples The Local Taphouse in St Kilda and Darlinghurst, the iconic GABS Festival and the GABS Hottest 100, Stomping Ground has grown into Australia’s Champion Large Independent Brewery with three beer halls and a crew of 100+.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"\" data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-background-images=\"\" data-appearance=\"\" class=\"\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"\" data-content-type=\"\" data-appearance=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eBREWERY\u003c\/p\u003e\n\u003cdiv class=\"\"\u003e\n\u003cp\u003eHeaded up by Ashur Hall, the one you’ll see kicking about in short shorts and gumboots, our brew crew bubble up hundreds of beers a year. From our well loved year ‘round range, to the traditional, or more left field styles you’ll see on our Beer Hall taps, created for festivals or to support a cause close to our hearts. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe team are always trying new things, taste testing (there’s A LOT of taste testing) and improving, to deliver interesting styles, top quality and simply smashable beers all year ‘round. \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eIf you park up at our Collingwood, Moorabbin or Melbourne Airport Beer Hall, check out the action and watch our mates do their thing.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Keg King","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999082643555,"sku":"BEER007","price":219.95,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/king_keg_beer_v1.png?v=1770891254"},{"product_id":"keggedbeverage-guinness-draught-20l","title":"Keg Of Beer Guinness 20L","description":"\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003e⚠️ For the perfect pour, you'll need a Stout Spout\u003c\/strong\u003e (select above) — and for complete control over that iconic cascading effect, a \u003cstrong\u003e\u003ca href=\"\/products\/martinus-tap\"\u003eMartinus tap\u003c\/a\u003e\u003c\/strong\u003e is highly recommended.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eNo Nitrogen Required!\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=EMJ4HWV],#html-body [data-pb-style=JQ2BE8L],#html-body [data-pb-style=PUML5U3],#html-body [data-pb-style=QR18PN7],#html-body [data-pb-style=U1PDE8K]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=PUML5U3]{width:100%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"EMJ4HWV\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength: \u003c\/strong\u003e4.2% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness: \u003c\/strong\u003e25\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma: \u003c\/strong\u003e Hints of roasted coffee and chocolate\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour: \u003c\/strong\u003eDark Ruby Red\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour: \u003c\/strong\u003e Aroma. Hints of roasted coffee and chocolate ; Appearance. Dark Ruby Red with a creamy head ; Taste. Smoothly balanced with bitter, sweet, roasted notes.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003eThe deep colour and caramelised flavour that are characteristic of Guinness come from barley that has been roasted, but not malted. The thick, creamy head that Guinness is well known for is achieved by mixing the beer with nitrogen, which creates smaller bubbles, and thus a thicker head.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of Guinness Draught\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"JQ2BE8L\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you're enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"QR18PN7\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGetting to know the brewery:\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformation courtesy of \u003ca href=\"https:\/\/www.guinness.com\"\u003ewww.guinness.com\u003c\/a\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"U1PDE8K\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"full-height\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"PUML5U3\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGuinness\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe won't lie, it took more than a while to craft this beer, which is why we're so passionate about the way it's poured. And by 'passionate' we mean 'proudly obsessed'. This is how we make sure that every single mouthful of your pint tastes exactly as our expert brewers wanted.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWhen in the pub or bar, a beautiful, great tasting pint of Guinness Draught is served using our famous 'two-part' pour. First, pour the Guinness Draught into a clean, dry glass tilted at 45 degrees, until it is three-quarters full. Now, it's time to wait! Allow the surge to settle before filling the glass completely to the top, culminating in a beer that's made to be savored from your first sip to your last.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003ePull up a stool and enjoy.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999138611299,"sku":"BEER014","price":275.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/guinness_king_keg.png?v=1785401020"},{"product_id":"keggedbeverage-xxxx-gold-20l","title":"Keg Of Beer XXXX Gold 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=K0AUO39],#html-body [data-pb-style=RV7JI77],#html-body [data-pb-style=W1TO46P],#html-body [data-pb-style=WS8CL7I],#html-body [data-pb-style=YA918V8]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=K0AUO39]{width:100%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"RV7JI77\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength: \u003c\/strong\u003e3.5% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness: \u003c\/strong\u003e10\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma: \u003c\/strong\u003e Neutral - lightly hopped\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour: \u003c\/strong\u003ePale light\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour: \u003c\/strong\u003e This Australian lager has a balanced, smooth flavour and body, complemented by mild bitterness and a trace of sweetness. We give GOLD its signature taste by using golden cluster hops that are brewed with the finest ingredients, such as Australian malted barley and our trademark yeast. Oh, and we hold onto that fresh natural flavour by never adding preservatives to the mix. Ever.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of XXXX GOLD\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"YA918V8\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"YA918V8\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"WS8CL7I\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eGetting to know the brewery:\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eInformation courtesy of \u003ca href=\"https:\/\/www.xxxx.com.au\" tabindex=\"0\"\u003ewww.xxxx.com.au\u003c\/a\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"W1TO46P\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"full-height\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"K0AUO39\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eXXXX GOLD\u003c\/strong\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eTwo brothers, One goal\u003cbr\u003eOur story starts back in 1878 with a wide-eyed and crazy dream. Two brothers, Nicholas and Edward Fitzgerald, had one goal in life: to create the finest ales known to man, loved by generations across this sun-drenched land. After starting out in Castlemaine Victoria, the boys decided they needed a world-class brewery (and warmer weather), so they packed their bags and headed to Brisbane.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThey bought an old distillery and on the 13th of September of that year, the first beer was sold. And so the Castlemaine Brewery was born, known today as the home of XXXX.\u003cbr\u003eThe missing X\u003cbr\u003eAt one point or another, every XXXX drinker has pondered the question: what do the Xs in XXXX mean? Well back in the day, beer quality was measured in Xs. The brewery’s first drop produced was XXX Sparkling Ale, awarded a very respectable three Xs. But something was missing. In 1893, the brewers perfected the recipe further, gaining a fourth X – and, some years later, establishing the XXXX name that we all know and love today.\u003cbr\u003eCall in the master\u003cbr\u003eYou might not expect a German bloke to be so important in the history of Queensland’s favourite brew, but Alhois ‘Bill’ Leitner would beg to differ.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe think that’s reason enough to wrap your hand around another XXXX, and raise it to the Sunshine State – cheers!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999140642915,"sku":"BEER013","price":230.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/xxxx_gold_king_keg.png?v=1785401046"},{"product_id":"keggedbeverage-kegking-aussie-draught-20l","title":"Keg of Beer Keg King Aussie Draught 20L","description":"\u003cp\u003eAussie Draught is putting Aussie back into draught beer. The first finished beer to be available in kegs from the range of beers from Keg King Brewing, settling in at a very comfortable 4.5% ABV with a light colour, beautiful white head of foam and perfect for whenever you have a thirst that only a beer can crush.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThis is the beer we can all agree is the beer you want when you roll into any bar or pub and say ‘Gimme a beer.’ When it comes to beers like this, we all know exactly how it should taste and exactly what we want. Simple. Refreshing. Sessionable. The crisp finish and the clean flavours all line up perfectly.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eBeer for Draught beer drinkers, or beer for Craft beer drinkers, this is every beer with a multi-million dollar advertising campaign that tastes exactly like all the other brands that also have multi-million dollar advertising campaigns.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eWe don’t expect you’ll find anything out of place. Aussie Draught is right at home in your hand at BBQs, sports events, beachside or chillaxing on your couch.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eLight yellow gold in colour with mild flavour and subtle, clean, fresh beer aroma that smells like heaven after you’ve had a long day.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThere is no fancy pants hops, dark colours, crazy ingredients or fruit aromas. There are heaps of other styles of beer that do that. Aussie Draught is a one trick pony. It does beer. It does beer really, really well.\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e Aussie Draught is putting Aussie back into draught beer. Your classic all time favourite pub style beer is here with its gorgeous golden notes, light malt, subtle hop aroma and smooth bitterness. Our Aussie Draught is the flavour of our traditions.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength:\u003c\/strong\u003e 4.5% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness:\u003c\/strong\u003e 15-20\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Neutral - lightly hopped\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Pale gold\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHow many pours in a keg (19.5L fill)?\u003c\/strong\u003e Roughly (approx. 69 standard drinks per keg):\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e68 pots \/ middies (285 mL, ~1.0 standard drink each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e45 schooners (425 mL, ~1.5 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e34 pints (570 mL imperial pint, ~2.0 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of Aussie Draught\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003ch2\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favourite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavour and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favourite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favourites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Initially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cimg src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/Keg-King-Brewing-Logo-500x500-transparent.png?v=1786950687\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" width=\"205\" height=\"205\"\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999245598819,"sku":"BEER019","price":165.0,"currency_code":"AUD","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer019_aussie_draught_20l_keg_55.png?v=1785401419"},{"product_id":"keg-of-beer-keg-king-aussie-dry-3-5-20l","title":"Keg of Beer Keg King Aussie Dry 3.5% 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=NP2U47L]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=V61HEC5],#html-body [data-pb-style=WHNFBFM],#html-body [data-pb-style=YLBETQW]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"NP2U47L\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"YLBETQW\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eAussie Dry nails the target for a midstrength classic that is perfect in hand at the pub or on the patio. The second finished beer to be available in kegs from the range of beers available from Keg King Brewing, settling in at session strength 3.5%abv with an extra pale light golden yellow colour, generous white head of foam and perfect for whenever you want a no nonsense beer .\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAussie Dry 3.5% is the beer you want when you want to savour a few with mates.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOne of the fastest growing beer styles to hit the Australian market, midstrength beers are perfect for enjoying with food, family and fun so you can keep your edge without sacrificing flavour.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eLower in carbs than full strength, Aussie Dry is right in the slot, just past the click!\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe taste is absolutlely, spot-on balanced with the mouthfeel of a full strength beer that ends crisp, fresh, perfect and clean.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAussie Dry does midstrength beer better and more affordably than any brand with a glossy million dollar ad campaign. Try it and we're sure you'll find Aussie Dry cuts through thirst and keeps it crisp!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"WHNFBFM\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e Aussie Dry is balanced with the mouthfeel of a full strength beer that ends crisp, fresh, perfect and clean.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength:\u003c\/strong\u003e 3.5% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness:\u003c\/strong\u003e 12-15\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma: \u003c\/strong\u003e Neutral - Fresh - Clean\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Extra pale yellow gold\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of Aussie Dry\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"V61HEC5\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"NP2U47L\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=XX7UOMA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=JJ8BR1K],#html-body [data-pb-style=N0YNREI]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=D4W500H],#html-body [data-pb-style=W7P78ET]{justify-content:center;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll;width:50%;align-self:center}#html-body [data-pb-style=EVA70G3]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{text-align:center;border-style:none}#html-body [data-pb-style=NIKWDB7],#html-body [data-pb-style=UPE7P5P]{max-width:100%;height:auto}@media only screen and (max-width: 768px) { #html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{border-style:none} }\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"NP2U47L\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"XX7UOMA\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"JJ8BR1K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"W7P78ET\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"EVA70G3\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Intially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"D4W500H\"\u003e\n\u003cfigure data-content-type=\"image\" data-appearance=\"full-width\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"CS1WOEE\"\u003e\u003cimg class=\"pagebuilder-mobile-hidden\" src=\"https:\/\/www.kegking.com.au\/media\/wysiwyg\/KEGKING_BREWING_RESIZED_1.png\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" data-element=\"desktop_image\" data-pb-style=\"NIKWDB7\"\u003e\u003c\/figure\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N0YNREI\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999329648739,"sku":"BEER020","price":150.0,"currency_code":"AUD","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer020_aussie_dry_20l_keg_56.png?v=1785402066"},{"product_id":"keg-of-beer-james-squire-lashes-20l","title":"Keg of Beer James Squire Lashes 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=VOLVU89]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=MVL7UAP],#html-body [data-pb-style=SA20BHP],#html-body [data-pb-style=U00F03K]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"VOLVU89\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"MVL7UAP\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp id=\"DWCV4G5\"\u003eGet \u003cstrong\u003eJames Squire Lashes Pale Ale\u003c\/strong\u003e in a 20L King Keg. A crisp, flavourful Pale Ale perfect for your home bar. Enjoy fresh draught beer on tap.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"SA20BHP\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e A crisp, easy-drinking \u003cstrong\u003ePale Ale\u003c\/strong\u003e that strikes the perfect balance between a refreshing malt base and prominent hop flavour. Expect clean stone fruit and citrus notes followed by a subtle, cleansing bitterness that doesn't linger.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eABV:\u003c\/strong\u003e 4.2%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Inviting aromas of citrus peel and passionfruit lifted by dry hopping. The subtle malt aroma provides a delicate, bready foundation.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Bright Pale Gold (Brilliant clarity)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with a 20L one way keg of James Squire Lashes\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"U00F03K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"VOLVU89\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=XX7UOMA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=JJ8BR1K],#html-body [data-pb-style=N0YNREI]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=D4W500H],#html-body [data-pb-style=W7P78ET]{justify-content:center;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll;width:50%;align-self:center}#html-body [data-pb-style=EVA70G3]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{text-align:center;border-style:none}#html-body [data-pb-style=NIKWDB7],#html-body [data-pb-style=UPE7P5P]{max-width:100%;height:auto}@media only screen and (max-width: 768px) { #html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{border-style:none} }\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"VOLVU89\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"XX7UOMA\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"JJ8BR1K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"W7P78ET\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"EVA70G3\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Intially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"D4W500H\"\u003e\n\u003cfigure data-content-type=\"image\" data-appearance=\"full-width\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"CS1WOEE\"\u003e\u003cimg class=\"pagebuilder-mobile-hidden\" src=\"https:\/\/www.kegking.com.au\/media\/wysiwyg\/KEGKING_BREWING_RESIZED_1.png\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" data-element=\"desktop_image\" data-pb-style=\"NIKWDB7\"\u003e\u003c\/figure\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N0YNREI\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999330730083,"sku":"BEER026","price":270.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer026_james_squire_lashes_20l_keg_1.png?v=1785402211"},{"product_id":"keg-of-beer-s-w-pacific-ale-20l","title":"Keg of Beer Stone \u0026 Wood Pacific Ale 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=PB9FNI2]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=LX5543G],#html-body [data-pb-style=PEO4SXB],#html-body [data-pb-style=V03OD8I]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-content-wrapper\"\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-text\"\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"PB9FNI2\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"V03OD8I\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eGet the iconic \u003cstrong\u003eStone \u0026amp; Wood Pacific Ale \u003c\/strong\u003ein a 20L King Keg. Enjoy the fresh, tropical taste of this smooth, easy-drinking Aussie favourite on tap at home!\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"LX5543G\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e An incredibly approachable and smooth Pacific Ale that is light on bitterness and big on flavour. It has a beautiful, hazy mouthfeel and delivers refreshing, tropical fruit notes—particularly passionfruit and mango, finishing clean and sessionable.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eABV:\u003c\/strong\u003e 4.4%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Vibrant, signature aromas of passionfruit, mango, and a touch of pineapple, derived entirely from the use of Australian barley and wheat, and the tropical-scented Galaxy hops.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Hazy, Pale Sunshine Gold (Distinctly cloudy\/hazy appearance)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with a 20L one way keg of Stone \u0026amp; Wood Pacific Ale\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"PEO4SXB\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-content-wrapper\"\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-text\"\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"PB9FNI2\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=XX7UOMA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=JJ8BR1K],#html-body [data-pb-style=N0YNREI]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=D4W500H],#html-body [data-pb-style=W7P78ET]{justify-content:center;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll;width:50%;align-self:center}#html-body [data-pb-style=EVA70G3]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{text-align:center;border-style:none}#html-body [data-pb-style=NIKWDB7],#html-body [data-pb-style=UPE7P5P]{max-width:100%;height:auto}@media only screen and (max-width: 768px) { #html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{border-style:none} }\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-content-wrapper\"\u003e\n\u003cdiv class=\"tab-text\"\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"PB9FNI2\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"XX7UOMA\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"JJ8BR1K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"W7P78ET\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"EVA70G3\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Intially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"D4W500H\"\u003e\n\u003cfigure data-content-type=\"image\" data-appearance=\"full-width\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"CS1WOEE\"\u003e\u003cimg class=\"pagebuilder-mobile-hidden\" src=\"https:\/\/www.kegking.com.au\/media\/wysiwyg\/KEGKING_BREWING_RESIZED_1.png\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" data-element=\"desktop_image\" data-pb-style=\"NIKWDB7\"\u003e\u003c\/figure\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N0YNREI\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999330828387,"sku":"BEER027","price":255.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer027_stone_wood_pacific_ale_20l_keg_1__1.png?v=1785402230"},{"product_id":"keg-of-beer-s-w-green-coast-20l","title":"Keg of Beer Stone \u0026 Wood Green Coast Crisp Lager 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=OJT4YOV]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=D937LCX],#html-body [data-pb-style=E6FSO08],#html-body [data-pb-style=R2B483I]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" aria-labelledby=\"tab-label-description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\" aria-hidden=\"false\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"OJT4YOV\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"D937LCX\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp id=\"ML4FKEL\"\u003eThe ultimate refresher on tap! Get \u003cstrong\u003eStone \u0026amp; Wood's Green Coast Crisp Lager\u003c\/strong\u003e in a 20L King Keg. Exceptionally clean and sessionable draught beer.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"E6FSO08\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e Exceptionally clean, mild on the palate, and highly refreshing. Brewed with Saaz hops, it delivers a very subtle, light spiciness and mild bitterness, rounding out to a beautifully super crisp finish that makes it easy to drink.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eABV:\u003c\/strong\u003e 3.5%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Very subtle and clean. Notes of fresh Australian pale malts and a delicate, floral aroma from the Saaz hops, perfectly matching its straightforward, sessionable flavour.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Pale Golden Straw (Brilliant clarity)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with a 20L one way keg of Stone \u0026amp; Wood Crisp Lager\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"R2B483I\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" aria-labelledby=\"tab-label-description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\" aria-hidden=\"false\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"OJT4YOV\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=XX7UOMA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=JJ8BR1K],#html-body [data-pb-style=N0YNREI]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=D4W500H],#html-body [data-pb-style=W7P78ET]{justify-content:center;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll;width:50%;align-self:center}#html-body [data-pb-style=EVA70G3]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{text-align:center;border-style:none}#html-body [data-pb-style=NIKWDB7],#html-body [data-pb-style=UPE7P5P]{max-width:100%;height:auto}@media only screen and (max-width: 768px) { #html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{border-style:none} }\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" aria-labelledby=\"tab-label-description\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\" aria-hidden=\"false\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"OJT4YOV\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"XX7UOMA\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"JJ8BR1K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"W7P78ET\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"EVA70G3\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Intially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"D4W500H\"\u003e\n\u003cfigure data-content-type=\"image\" data-appearance=\"full-width\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"CS1WOEE\"\u003e\u003c\/figure\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N0YNREI\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999331123299,"sku":"BEER028","price":205.0,"currency_code":"AUD","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer028_stone_wood_crisp_lager_20l_keg1.png?v=1785402248"},{"product_id":"keg-of-beer-little-creatures-pale-20l","title":"Keg of Beer Little Creatures Pale Ale 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=U6NMQGR]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=ASHRKIM],#html-body [data-pb-style=DK5GBNR],#html-body [data-pb-style=OBRX098]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"U6NMQGR\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"ASHRKIM\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBring the iconic Little Creatures Pale Ale to your own bar! This 20L King Keg offers a hop-driven, full-flavoured \u003cstrong\u003edraught\u003c\/strong\u003e beer with signature citrus notes.\u003c\/p\u003e\n\u003cp id=\"ML4FKEL\"\u003e\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"OBRX098\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e Full-bodied yet perfectly refreshing, this hop-driven Pale Ale explodes with intense citrus and grapefruit flavours. The generous hop bitterness is beautifully balanced by a careful selection of specialty malts, leading to a satisfyingly lingering, complex finish.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eABV:\u003c\/strong\u003e 5.2%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Bold and distinctive aromas of citrus and grapefruit from the whole hop cones (Cascade and Chinook), backed by a delicate bready and slightly caramel malt note.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Hazy Deep Gold (The natural sediment from live conditioning may give it a slight haze)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with a 20L one way keg of Little Creatures Pale\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"DK5GBNR\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"U6NMQGR\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=XX7UOMA]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=JJ8BR1K],#html-body [data-pb-style=N0YNREI]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}#html-body [data-pb-style=D4W500H],#html-body [data-pb-style=W7P78ET]{justify-content:center;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll;width:50%;align-self:center}#html-body [data-pb-style=EVA70G3]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{text-align:center;border-style:none}#html-body [data-pb-style=NIKWDB7],#html-body [data-pb-style=UPE7P5P]{max-width:100%;height:auto}@media only screen and (max-width: 768px) { #html-body [data-pb-style=CS1WOEE]{border-style:none} }\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv class=\"data item content\" id=\"description\" data-role=\"content\" role=\"tabpanel\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"U6NMQGR\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"XX7UOMA\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"JJ8BR1K\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column-group\" style=\"display: flex;\" data-content-type=\"column-group\" data-grid-size=\"12\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"W7P78ET\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"EVA70G3\"\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Intially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: left;\"\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv class=\"pagebuilder-column\" data-content-type=\"column\" data-appearance=\"align-center\" data-background-images=\"{}\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"D4W500H\"\u003e\n\u003cfigure data-content-type=\"image\" data-appearance=\"full-width\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"CS1WOEE\"\u003e\u003cimg class=\"pagebuilder-mobile-hidden\" src=\"https:\/\/www.kegking.com.au\/media\/wysiwyg\/KEGKING_BREWING_RESIZED_1.png\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" data-element=\"desktop_image\" data-pb-style=\"NIKWDB7\"\u003e\u003c\/figure\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N0YNREI\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999331221603,"sku":"BEER029","price":265.0,"currency_code":"AUD","in_stock":false}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer029_little_creatures_pale_20l_keg1.png?v=1785402266"},{"product_id":"stainless-keg-of-beer-asahi-19l","title":"Keg of Beer Asahi \"Super Dry\" 19L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=UD4NSDD]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=SLNIASX]{text-align:center}#html-body [data-pb-style=N11MQQ6],#html-body [data-pb-style=O20SXUE],#html-body [data-pb-style=O8JRPAY],#html-body [data-pb-style=OW8K877]{width:100%;border-width:1px;border-color:#cecece;display:inline-block}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-element=\"inner\" data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-pb-style=\"UD4NSDD\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\" data-pb-style=\"SLNIASX\"\u003eKeg of Beer Asahi \"Super Dry\" 19L\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"O20SXUE\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAsahi Super Dry\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003eis Japan's most popular beer, famed for its signature '\u003cstrong\u003eKarakuchi' (dry) taste\u003c\/strong\u003e. It pours a brilliant, pale straw gold and offers an extremely crisp and clean flavour with a subtle, refreshing bitterness. Its highly attenuated character ensures a super-quick finish with\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003cstrong\u003ezero lingering aftertaste\u003c\/strong\u003e, making it perfectly balanced and incredibly sessionable.\u003cbr\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eMADE IN JAPAN - REQUIRES AN\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003ca href=\"https:\/\/kegkingau.myshopify.com\/products\/coupler-s-type-stainless-steel.html\"\u003eS-TYPE KEG COUPLER\u003c\/a\u003e\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"O8JRPAY\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e Extremely crisp, clean, and highly attenuated (dry). Features a quick, refreshing finish with subtle hop bitterness and no lingering aftertaste. It's the ultimate 'Karakuchi' (dry) beer.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eABV:\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e 5.0%\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e Subtle, clean fermentation notes with a light, fresh malt presence. Neutral and understated, allowing the dryness to shine.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003cspan\u003e \u003c\/span\u003e\u003c\/strong\u003e Pale Straw Gold (Brilliant clarity)\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with a 19L keg of Asahi\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"N11MQQ6\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003ch2 id=\"FTP3G6E\"\u003eStainless Keg Terms and Conditions\u003c\/h2\u003e\n\u003ch5\u003ePICK UP ONLY FROM OUR COOLROOM: 48 SMITH ROAD, SPRINGVALE VIC 3171 - CALL US ON 03 9089 0122\u003c\/h5\u003e\n\u003cp\u003e \u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eBy purchasing one of these 19L kegs, you agree to the below terms and conditions:\u003c\/p\u003e\n\u003col\u003e\n\u003cli\u003eA $100 deposit for the stainless steel keg must be paid in full prior to collection of the full keg\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003eThe deposit can be paid online at purchase time or in person at collection time\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eThe keg must be returned to Kegmaster (48 Smith Road, Springvale VIC 3171) within 3 months of purchasing the keg\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eIf the stainless steel keg has not been returned within the 3 months period, the deposit will be forfeited\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eAt time of return of the keg, we will provide you with a full refund of your deposit\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003eShould the stainless steel keg have been damaged, your deposit might be forfeited after inspection \u003c\/li\u003e\n\u003c\/ol\u003e\n\u003cp\u003eThank you for your understanding and thank you for shopping with us.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eGet on the beers!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"divider\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\u003chr data-element=\"line\" data-pb-style=\"OW8K877\"\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"block\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"row\" data-appearance=\"contained\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cdiv data-enable-parallax=\"0\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-background-images=\"{}\" data-background-type=\"image\" data-video-loop=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-fallback-src=\"\" data-element=\"inner\" data-pb-style=\"B4YGKWM\"\u003e\n\u003ch2 data-content-type=\"heading\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-content-type=\"text\" data-appearance=\"default\" data-element=\"main\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":43999347048547,"sku":"BEER024","price":385.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer024_asahi_19l_keg_1__1.png?v=1785402556"},{"product_id":"keggedbeverage-kegking-irish-stout-20l","title":"Keg of Beer Keg King Irish Stout 20L","description":"\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003e⚠️ For the perfect pour, you'll need a Stout Spout\u003c\/strong\u003e (select above) — and for complete control over that iconic cascading effect, a \u003cstrong\u003e\u003ca href=\"\/products\/martinus-tap\"\u003eMartinus tap\u003c\/a\u003e\u003c\/strong\u003e is highly recommended.\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eNo Nitrogen Required!\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eBeer is beer, but when you're drinking stout, you're drinking Stout! Once commonly referred to as plain, stouts and porters were the height of brewing advancements in the 1700s. Celebrated for their black colour, roasted full-malt flavour and incredibly mild overall drinking experience, the stout drinker is rewarded with a hugely satisfying beer that is also wickedly sessionable.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOur new Irish Draught Stout in 20L Kegs provides the most authentic draft stout experience outside of Ireland. Packaged in our unique 20L keg, the stout is already packed with the gas to make a creamy, pillowy head and provide a pouring action exactly like you crave from the pub. All you need is a stout spout (select above) for your tap and set your regulator to between 18 and 20 psi to serve. You'll get the smooth, coffee, creamy malt flavour combined with a perfect low earthy hop flavour that leaves clean, green earthy notes to balance on your palate. Keg King Irish Draft Stout looks like midnight in a glass but will fill your heart and your senses with the sunshine of a thousand green spring days where you can linger until the cows come home. Sláinte!\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e This Irish Draft Stout offers a smooth, coffee-like profile with roasted malt and a creamy finish. These rich flavours are balanced by low, earthy hop notes that leave a clean, green finish on the palate.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength:\u003c\/strong\u003e 4.2% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness:\u003c\/strong\u003e 38 IBU\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Subtle Roast - lightly hopped\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Black\/Dark Brown\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHow many pours in a keg (19.5L fill)?\u003c\/strong\u003e Roughly (approx. 65 standard drinks per keg):\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e68 pots \/ middies (285 mL, ~0.9 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e45 schooners (425 mL, ~1.4 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e34 pints (570 mL imperial pint, ~1.9 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of Irish Dry Stout\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003ch2\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favourite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavour and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favourite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favourites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you're enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Initially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cimg src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/Keg-King-Brewing-Logo-500x500-transparent.png?v=1786950687\" alt=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" title=\"Keg King Brewing Logo Established in 2013\" width=\"205\" height=\"205\"\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":44052281950307,"sku":"BEER032","price":180.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/aussie_irish_stout_20l_keg.png?v=1785402660"},{"product_id":"keggedbeverage-heineken-lager-20l","title":"Keg Of Beer Heineken Lager 20L","description":"\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=BNJC16E],#html-body [data-pb-style=HFYDVIM],#html-body [data-pb-style=R1QD5D3],#html-body [data-pb-style=VW3X57D]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}#html-body [data-pb-style=R1QD5D3]{width:100%;align-self:stretch}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv data-role=\"content\" class=\"data item content\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"BNJC16E\" data-element=\"inner\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-background-type=\"image\" data-background-images=\"{}\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-enable-parallax=\"0\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"default\" data-content-type=\"text\"\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength: \u003c\/strong\u003e5.0% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness: \u003c\/strong\u003e20\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma: \u003c\/strong\u003e Neutral - lightly hopped\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour: \u003c\/strong\u003ePale gold\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour: \u003c\/strong\u003e Crisp, refreshing taste with a perfectly balanced malty body.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eBring the pub home with our 20L one way keg of Heineken Lager\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAt Keg King, we're your one stop shop for everything you need to go from boring to pouring, so when you're buying your kegerator you can also get a keg of something delicious to put on tap!\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"VW3X57D\" data-element=\"inner\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-background-type=\"image\" data-background-images=\"{}\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-enable-parallax=\"0\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"default\" data-content-type=\"block\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cstyle\u003e#html-body [data-pb-style=B4YGKWM]{justify-content:flex-start;display:flex;flex-direction:column;background-position:left top;background-size:cover;background-repeat:no-repeat;background-attachment:scroll}\u003c\/style\u003e\n\u003cdiv data-role=\"content\" id=\"description\" class=\"data item content\"\u003e\n\u003cdiv class=\"product attribute description\"\u003e\n\u003cdiv class=\"value\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"VW3X57D\" data-element=\"inner\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-background-type=\"image\" data-background-images=\"{}\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-enable-parallax=\"0\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"default\" data-content-type=\"block\"\u003e\n\u003cdiv class=\"widget block block-static-block\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"B4YGKWM\" data-element=\"inner\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-background-type=\"image\" data-background-images=\"{}\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-enable-parallax=\"0\"\u003e\n\u003ch2 data-element=\"main\" data-appearance=\"default\" data-content-type=\"heading\"\u003eBring the pub home, elevate your lifestyle.\u003c\/h2\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"default\" data-content-type=\"text\"\u003e\n\u003cp\u003eBringing the pub experience home with a KegMaster kegerator offers numerous benefits for beer lovers. One of the main advantages is the convenience of enjoying your favorite beer on tap, right from the comfort of your own home. No more dealing with bottles or cans—just a fresh, draft pour every time. The Kegerator allows you to keep your beer chilled at the perfect temperature, preserving its flavor and carbonation for longer periods. Whether you're hosting a casual gathering or simply unwinding after a long day, having a kegerator ensures that you always have cold, quality beer on hand. Every pour is a great pour, and you deserve icy cold schooners after after a hard day at work or simply to share with your friends and family during events.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eAdditionally, purchasing a KegMaster kegerator can be more cost-effective over time, especially if you regularly buy your favorite beers in kegs. It also opens up the possibility of exploring a variety of beers on tap, from your usual favorites to new and exciting craft brews. The Kegerator's sleek, modern design fits seamlessly into any home bar or entertainment area, offering both functionality and style. Plus, the social aspect of having your own tap can elevate any gathering, making it a unique and enjoyable experience for guests. With a KegMaster kegerator, you're not just bringing the pub home—you’re enhancing your at-home beer experience.\u003c\/p\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-appearance=\"contained\" data-content-type=\"row\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"HFYDVIM\" data-element=\"inner\" data-video-fallback-src=\"\" data-video-lazy-load=\"true\" data-video-play-only-visible=\"true\" data-video-loop=\"true\" data-background-type=\"image\" data-background-images=\"{}\" data-parallax-speed=\"0.5\" data-enable-parallax=\"0\"\u003e\n\u003cdiv data-element=\"main\" data-grid-size=\"12\" data-content-type=\"column-group\" style=\"display: flex;\" class=\"pagebuilder-column-group\"\u003e\n\u003cdiv data-pb-style=\"R1QD5D3\" data-element=\"main\" data-background-images=\"{}\" data-appearance=\"full-height\" data-content-type=\"column\" class=\"pagebuilder-column\"\u003e\u003cbr\u003e\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e\n\u003c\/div\u003e","brand":"Kegkingau","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":44116350107747,"sku":"BEER033","price":295.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/beer033_heineken_lager_20l_keg_1.png?v=1785402684"},{"product_id":"hazy-pacific-ale-20l","title":"Keg of Beer Keg King Hazy Pacific Ale 20L","description":"\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHazy Pacific Ale – Keg King Brewing\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eA truly authentic Australian beer style was born in Byron Bay and became a worldwide phenomenon. Pacific Ale. Its flavours perfectly capture the sensation of breezy beach lifestyle, easy-going sunshine and the long, beautiful days of summer. There’s a well deserved tropical vacation in every sip.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eKeg King Brewing Hazy Pacific Ale pours bright yellow, hazy body capped by a brilliant white foam that invokes images of a freshly broken wave. Let the light malt aroma tow you in until the tropical hop varieties fill your senses with fresh passionfruit, pineapple and low citrus notes. Pacific Ale is soft and lively on the palate yet the beer is decidedly clean and fresh in the finish. Super easy drinking without harsh bitterness.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eThe perfect beer when you want something with a bit more flavour than your typical Aussie Draught but smooth, easy and sessionable. At 5.2% ABV you can enjoy at your leisure. Say G’day to a keg of your own, and don’t forget the sunscreen!\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eFlavour:\u003c\/strong\u003e This beer bursts with fresh passionfruit, pineapple, and subtle citrus notes. It finishes exceptionally clean, fresh, and smooth with no harsh bitterness.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eStrength:\u003c\/strong\u003e 5.2% ABV\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eBitterness:\u003c\/strong\u003e 20 - 30 IBU\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eAroma:\u003c\/strong\u003e Vibrant, tropical aroma of fresh passionfruit and pineapple backed by bright, low-citrus notes.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eColour:\u003c\/strong\u003e Bright yellow, hazy body capped by a brilliant, wave-like white foam.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003e\u003cstrong\u003eHow many pours in a keg (19.5L fill)?\u003c\/strong\u003e Roughly (approx. 80 standard drinks per keg):\u003c\/p\u003e\n\u003cul\u003e\n\u003cli\u003e68 pots \/ middies (285 mL, ~1.2 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e45 schooners (425 mL, ~1.7 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003cli\u003e34 pints (570 mL imperial pint, ~2.3 standard drinks each)\u003c\/li\u003e\n\u003c\/ul\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cstrong\u003eGetting to Know the Brewery: Keg King Brewing Co.\u003c\/strong\u003e\u003c\/p\u003e\n\u003chr\u003e\n\u003cp\u003eKeg King Brewing, founded in 2013 in Melbourne, Australia, began as a small craft brewing system started by Grain And Grape aiming to produce high-quality, innovative beers. Initially branded Artisan Ale, the Fresh Wort Kits produced by Grain And Grape are now produced by Keg King Brewing and called Keg King Brewing Fresh Wort Kits.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eOver the years, it gained popularity for its diverse range of styles, focusing on sustainability and local sourcing of high quality ingredients. With a commitment to excellence and community engagement, Keg King Brewing expanded the range of beers available to meet the expectations of an ever-growing market.\u003c\/p\u003e\n\u003cp\u003eToday, it stands as a beloved brand in the craft beer scene, known for its unique flavours and dedication to brewing traditions while embracing modern techniques.\u003c\/p\u003e\n\u003cp style=\"text-align: center;\"\u003e\u003cimg src=\"https:\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/f610e1f2-d800-4fd5-8370-d243af8549d4.png?v=1782371114\" alt=\"Keg King Brewing logo\" width=\"205\" height=\"205\"\u003e\u003c\/p\u003e","brand":"Keg King","offers":[{"title":"Default Title","offer_id":44323514155107,"sku":"Beer034","price":180.0,"currency_code":"AUD","in_stock":true}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/files\/BEER034HazyPacificAle_1.jpg?v=1787104212"}],"thumbnail_url":"\/\/cdn.shopify.com\/s\/files\/1\/0657\/9394\/9795\/collections\/20L_Kegs_Square_6d522de3-4d8d-4d90-a1e1-564570fa9a29.jpg?v=1778123682","url":"https:\/\/www.kegking.com.au\/collections\/beverages-20l-kegs-of-beer.oembed","provider":"Keg King","version":"1.0","type":"link"}